piątek, 6 grudnia 2019 r.

Budzimy życzliwość Drukuj
sobota, 23 kwietnia 2016 20:33

Akcja przeprowadzana w klasach 4-6 Szkoły Podstawowej w Chylicach w okresie jednego tygodnia: 30.V - 06.VI.

Celem akcji jest zwrócenie większej uwagi dzieci:

A. Jak ważna jest życzliwość we wzajemnych, codziennych relacjach już od najmłodszych lat;
B. Jak życzliwość może wpływać na lepsze kontakty między kolegami, nie tylko tymi ulubionymi;
C. Jak życzliwość może poszerzać krąg naszych znajomych;
D. Jak wpływa nasza życzliwość na innych ludzi np. pracowników szkoły;
E. Jak życzliwość potrafi być zaraźliwa;
F. Jak życzliwość potrafi procentować dobrym samopoczuciem w nas samych i w naszym otoczeniu,
G. Co jest niezbędne by stać się życzliwym?
H. Jak ważne jest byśmy byli życzliwi również dla samych siebie. Czy wtedy łatwiej jest życzliwością "zarażać"?
I. Czy bycie życzliwym dla samych siebie oznacza akceptowanie siebie?
J. Czy bycie życzliwym dla samych siebie oznacza tylko wyrozumiałość dla swoich błędów czy również zagrzewanie siebie do kolejnych prób poprawy swojego zachowania?
K. Czy udawanie kogoś kim się nie jest przeszkadza w byciu życzliwym?

Akcja "Budzimy życzliwość" przewidywana jest na okres jednego tygodnia /30.V - 06.VI/ w wylosowanej klasie: jednej z czwartych, jednej z piątych i jednej z szóstych.
Losowanie i uściślenie zasad odbędzie się na apelu w tym celu zwołanym przez Dyrekcję Szkoły /26.V/

Celem jest integracja wylosowanych klas oraz widoczna chęć dotarcia z "życzliwością" do innych - propagowanie uprzejmych zachowań.

Akcja w okresie określonego tygodnia powinna być widoczna na terenie szkoły, przed i po lekcjach oraz w czasie przerw. Podczas obchodów Dnia Dziecka 1.VI - mile widziany performans n/t "zarażania" życzliwością wykonany przez wybrane klasy.

Każda z wybranych klas po zakończeniu akcji powinna zrobić:

• PLAKAT /do powieszenia w szkole/ podsumowujący akcję "Budzimy życzliwość": przemyślenia, krótkie wnioski w formie pisemnej, rysunków czy zdjęć;
  • SCENKĘ lub powtórzyć performans / na apelu podsumowującym/przedstawiającą proces budzenia życzliwości w sobie samym oraz w innych - "zarażanie" życzliwością, trudności z tym związane, przezwyciężanie ich itp.

Klasy, które nie zostały wylosowane analizują temat z Wychowawcą obserwując swoje zdolności w tym kierunku.

Przedstawienie prac i podsumowanie akcji oraz nagrodzenie wyróżniającej się klasy wraz z przyznaniem tytułu "Ambasadorów Życzliwości" odbędzie się na apelu zwołanym przez Dyrekcję Szkoły /20.VI/

W życzliwości nie musimy się ograniczać !!!!

Pomysłodawca Agnieszka Michalska - Drężek
mama jednego z uczniów Zespołu Szkół w Chylicach,
w porozumieniu z Panią Psycholog, Pedagog oraz Samorządem Uczniowskim.